هراسان بازار میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

هراسان: بازار میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سقوط سکه به مرز پایین‌تر

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با ثبت رکوردی کاهشی از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۷ هزار تومان از ارز

سقوط سکه به مرز پایین‌تر

سقوط سکه به مرز پایین تر

عبارات مهم : بازار

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با ثبت رکوردی کاهشی از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۷ هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و به قیمت یک میلیون و ۷۹۵ هزار تومان رسید. این بیشترین میزان افت فلز گرانبهای داخلی از ۲۲ فروردین بود و قیمت سکه را به کمترین میزان از ۲۷ فروردین رساند.

سقوط سکه به مرز پایین‌تر

سکه در سومین روز اردیبهشت دومین افت متوالی خود را پشت سر گذاشت تا بعضی از معامله گران از عوض کردن انتظارات در این بازار سخن بگویند. به گفته این دسته، حجم سکه زیادی با سررسید یک ماهه به فروش رفته هست، در نتیجه از نظر آنها، ورود بخشی از سکه های یاد شده است به بازار می تواند قیمت ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد و فشار عرضه قیمت را در مسیر نزولی قرار دهد. با این حال، عده دیگری از معامله گران، افت بهای سکه در بازار داخلی را به متغیرهای جهانی نسبت می دهند.

به باور آنها، کم کردن بهای اونس در بازارهای جهانی به زیر هزار و ۳۳۰ دلار تا ساعت ۳ بعدازظهر یکی از عواملی بود که عرضه سکه را اوج برد. به گفته یکی از بازیگران، بعضی معامله گران داخلی تصور می کنند، با کم کردن تنش بین کره شمالی و آمریکا راه اونس جهت زیاد کردن قیمت سخت خواهد بود. در این میان، عده ای افت بهای دلار در بازار غیررسمی را در کم کردن سکه اثرگذار دانستند. به گفته بعضی فعالان، روز دوشنبه بهای دلار در بازار آزاد داخلی و در میان دلالان نوسان چندانی نداشت؛ براساس گزارش های بعضی کانال های اطلاع رسانی، روز گذشته دلار در میان دلالان در محدوده ۵ هزار و ۴۱۰ تا ۵ هزار و ۴۲۰ تومان قرار داشت.

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با ثبت رکوردی کاهشی از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۷ هزار تومان از ارز

در این میان، قیمت این ارز در بازارهای همسایه از جمله هرات افغانستان با کم کردن مواجه شد و به محدوده ۵ هزار و ۳۰۰ تومان وارد شد. باید دید بازار در روز جاری چه واکنشی به شروع به کار سامانه نیما از خود نشان خواهد داد. سامانه نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) با نشانه تسهیل تامین ارز جهت خریداران و فروشندگان ایجاد شده است هست. سامانه نیما امکان رصد لحظه ای بازار ارز را جهت سیاست گذار فراهم کرده و اجازه مداخله موثر حاکمیتی را در این بازار می دهد.

متغیرهای اثرگذار بر دلار غیررسمی

به گفته فعالان، یکی از بااهمیت ترین عواملی که در روزهای اخیر در قیمت گذاری دلالان بازار ارز اثر داشت، معاملات قیمت حواله درهم بود. قیمت حواله درهم و دلار بازار داخلی به طور سنتی با یکدیگر رابطه مستقیم دارند و زیاد کردن یکی منجر به رشد دیگر می شود. به گفته فعالان، با توجه به آنکه قیمت برابری درهم به دلار در عدد ۶۷/ ۳ میخکوب هست، قیمت برابری درهم به ریال از اهمیت خاصی برخوردار هست. در واقع در این مدل، معامله گران می توانند با توجه به قیمت های برابری سه ارز ریال، درهم و دلار در برابر یکدیگر کارها آربیتراژی را صورت دهند.به عنوان مثال، بالاتر بودن ارزش درهم به ریال نسبت به قیمت برابری ریال به دلار موجب می شد که ارز از بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران خارج شود. با این وجود در روزهای اخیر قیمت حواله درهم و دلار در بازار داخلی در میان دلالان نسبت به یکدیگر هم خوان بوده اند و وقت های آربیتراژی چندانی را جهت معامله گران ایجاد نکرده اند.

به عنوان مثال، روز گذشته قیمت حواله درهم در حدود هزار و ۴۸۲ تومان بود. با این قیمت حواله، ارزش دلار در حدود ۵ هزار و ۴۳۸ تومان بود که اختلاف چندانی با بازار داخلی نداشت. در این میان، دیگر عاملی که بر قیمت دلار در میان دلالان بازار داخلی اثر می گذارد، ارزش این ارز در شهرهای مرزی هست. به عنوان مثال، قیمت دلار در هرات افغانستان متغیری است که از همان ابتدای روز توجه معامله گران بازار داخلی خصوصا بازیگران ارزی شهر مشهد را به خود جلب می کند. به طور معمول ارزش دلار در شهر هرات پایین تر از بازار داخلی است.

سقوط سکه به مرز پایین‌تر

بنابراین در صورتی که ارزش دلار در هرات افغانستان ۵ هزار و ۳۹۰ تومان باشد، معامله گران داخلی انتظار دارند که قیمت دلار در بازار پایتخت کشور عزیزمان ایران بالای ۵ هزار و ۴۰۰ تومان باشد.

یکی دیگر از بازارهایی که توجه معامله گران را به خود جلب می کند، خرید و فروش دلار در سلیمانیه عراق است.در گذشته زیاد قیمت دلار در سلیمانیه بالاتر از بازار داخلی بود ولی در زیاد روزهای سال ۹۷، ارزش دلار در پایتخت کشور عزیزمان ایران بالاتر از این منطقه مرزی دادوستد شد. البته باید این توصیه را در نظر داشت که در روزهای اخیر خرید و فروش ارز در بازار آزاد ارز با ریسک زیادی همراه است و با توجه به ممنوع شدن معاملات در این بازار، حجم خرید و فروش ها بسیار محدود و مبهم تر از گذشته شده است هست. البته بانک مرکزی قصد دارد با راه اندازی سامانه نیما، خرید و فروش های ارزی واقعی را در یک فضای براق قرار دهد.

روز گذشته، سکه تمام بهار آزادی با ثبت رکوردی کاهشی از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان عقب نشینی کرد. در سومین روز هفته، سکه تمام بهار آزادی ۲۷ هزار تومان از ارز

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | روز گذشته | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs