هراسان بازار میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

هراسان: بازار میلیون اخبار اقتصادی و بازرگانی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری هیر و ویر عالم موسیقی با حمید هیراد!

محمدعلی بهمنی در حالی پای نامه اعتراض به دزدی ادبی حمید هیراد را امضا کرد که با امضای او، ترانه‌های خواننده خبرساز مجوز گرفته است.

هیر و ویر عالم موسیقی با حمید هیراد!

هیر و ویر عالم موسیقی با حمید هیراد!

عبارات مهم : ترانه

محمدعلی بهمنی در حالی پای نامه اعتراض به دزدی ادبی حمید هیراد را امضا کرد که با امضای او، ترانه های خواننده خبرساز مجوز گرفته است.

در چند سال اخیر تولد سلبریتی های جادویی که گاهی یک شبه در دسته پرمخاطبان قرار می گیرند، به یکی از اخبار سرگرم کننده میان مردم بدل شده است هست. اگر سالها قبل خواننده ای که می خواست کنسرت اجرا کند به قطعات موسیقایی نیاز داشت تا بتواند روی صحنه همان ها را بخواند و کارش را پیش ببرد، این روزها نه تنها خواننده شدن به توانایی خاص صدایی نیاز ندارد، به وجود آلبوم یا حتی قطعاتی که خواننده به نام خود به ثبت رسانده نیز بی نیاز هست. تجربه اجرای کنسرت های دومینو وار یکی، دو نفر از همین ستاره های یک شبه متولد شده است نشان داد جهت اجرا روی صحنه های بزرگ کشور دیگر نیازی به داشتن قطعات موسیقایی نیست! روز به روز حس اعجاب آور تولد این صورت ها دارد بیش از گذشته نوید بروز تحیری رعب آور را در وجود متخصصین موسیقی جدی ایجاد می کند. جالب تر از تمام این ها، به تازگی ظاهرا بازار لزوم وجود شعر اختصاصی جهت جمع و جور کردن قطعه ای موسیقایی هم از سکه افتاده و قاعده پرطمطراق کپی پیست را راهگشاتر نشان می دهد. همین چند وقت پیش بود که خواننده ای زیرزمینی در اینستاگرامش به تعبیر عده ای از ماجرایی ناپسند پرده برداری کرد .

هیر و ویر عالم موسیقی با حمید هیراد!

رپری در صفحه اختصاصی اش در اینستاگرام از پرداخت مبلغی حدود یک صد میلیون تومان جهت حضور در برنامه دورهمی خبر داد و از حمید حسین زاده معروف به «هیراد» به عنوان یکی از اشخاصی نام برد که با واریز این مبلغ به صحنه برنامه پرمخاطب مهران مدیری راه یافته هست. از تصویر العمل هایی مخالفان و موافقان این ماجرا که بگذریم شاید دو هفته بعد از این به اصطلاح افشاگری، ماجرای تازه ای رخ داد که باز هم در میانه اش نام جوان تازه به شهرت رسیده شنیده می شد و شاید تکرار گاه و بی گاه نام این تازه وارد حتی در قصه دزدی ادبی به بازوی محرکه ای بدل شد تا به قول اسپانسر خواننده قطعه «شوخیه مگه» 8 هزار بلیط پدیده موسیقی ایران! در کمتر از سی دقیقه به فروش برسد.

نوک پیکان تیز انتقادات از سوی ترانه سرایان اول بار هنگامی که به سوی این پدیده نشانه گرفته شد که در برنامه دورهمی یکی از ترانه های خودرا که با نام «خدا» تولید شده است هست، اجرا و خود را به عنوان ترانه سرای اثر معرفی کرد. ولی بخشی از کلام این قطعه متعلق به مولانا جلال الدین محمد بلخی بود و بخش دیگرش سروده «مهتاب یغما». پیش تر بخش دوم این اثر در اینستاگرام شخصی شاعر حقیقی اش به اشتراک گذاشته شده است بود. علیرضا بدیع نخستین شاعر و ترانه سرایی بود که به ادعای سرایش متن آن موزیک از سوی هیراد تصویر العمل نشان داد و این طور گفت: «شما شعرهایت را دزدی می کنی! ما را که از بچگی با شعرهای مولانا بزرگ شده ایم نمی توانی گول بزنی!» .

این ماجراها آغازی بود جهت شکل گیری کمپین #نه_به_سرقت_ادبی. هیراد ولی هنوز ساکت بود. چندی بعد تنها به نگارش جمله ای در صفحه اینستاگرامش بسنده کرد. پدیده موسیقی ایران، نوشت: «گذشتم… الهی همه سرانجام به خیر بشیم..». ۹ فروردین همان روزی بود که بیانیه پر سر و صدای شاعران و ترانه سرایان علیه هیراد منتشر شد. توصیه جالب وجود نام محمدعلی بهمنی، مدیر شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی در صف اول امضا کنندگان نامه بود. آقای ترانه سرا همان کسی است که باید مهر تایید پای ترانه و شعر قطعاتی که جهت مجوز به دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مراجعه می کنند، بکوبد.

محمدعلی بهمنی در حالی پای نامه اعتراض به دزدی ادبی حمید هیراد را امضا کرد که با امضای او، ترانه‌های خواننده خبرساز مجوز گرفته است.

جالب اینکه در بخشی از بیانیه شاعران و ترانه سرایان آمده بود: «ما جمعی از شاعران و ترانه سرایان ضمن ناپسند دانستن دزدی ادبی و محکوم کردن آن، موارد زیر را که به وسیله حمید هیراد خواننده صورت گرفته هست، ناشایست دانسته و خواستار پیگیری مراجع ذی ربط در جهت احقاق حقوق از دست رفته…». هتاکی و طرح داعیه شکایت از منتقدان و افرادی که در جهت تنویر افکار عمومی اقدام کرده اند یکی از بندهای آمده در بیانیه بود که باعث اعتراض نگارندگانش شد لیکن کسی که از او با عنوان مدیر برنامه آقای پدیده نام برده اند منتقدان را سگان هاری دانست که گرسنه اند.

هیراد دوازدهم فروردین در تصویر العمل به بیانیه شاعران و ترانه سرایان نامه ای نوشت و به خبرگزاری ها داد. او در نامه اش شیوه منحصر به فرد خودش را «تضمین» نامگذاری کرد و از سابقه طولانی این روش در ادب کهن پارسی نام برد: «استفاده عینی از بخشی از سروده شاعری یا عوض کردن یافته بیتی از ترانه ای یا بهره مندی محتوایی از شعر سراینده محترمی، منحصر به کار بنده نیست و سابقه ای طولانی در ادب فارسی دارد و نمونه های این بهره مندی این جانب هم عموما مورد تایید اهالی ادب معاصر، از جمله شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی کشور قرار گرفته است و نمونه های این به اصطلاح «تدوین» و پیوند، هرگز با مخالفت این شورا یا مشروط نمودن تولید این آثار، مواجه نشده اند… شاید قدمی به اشتباه رفته باشم یا کلامی به پختگی نگفته باشم، به گمانم وقت اصلاح شیوه ها و ترمیم غلط های سهوی، هر لحظه فراهم است…»

پاسخ محمدعلی بهمنی به این پرسش که شورای شعر و ترانه چطور به در اصطلاح آفرینش های آقای پدیده مجوز داده است نیز جالب و خواندنی است! آقای شاعر در پاسخ بخشی از سیکل صدور مجوز البته روی کاغذ را بازگو کرد و گفت: «اشعار از طریق سامانه ثبت می شوند و بازیگران و صورت های معروف هم ملزم هستند تا وقت انتشار آلبوم تمام رضایت نامه های مربوط به شاعران را نیز در اختیار شورا قرار دهند. هنگامی که آلبوم به شورای موسیقی جهت مجوز ارجاع می شود، تمام این موارد از جمله رضایت نامه شاعران باید در پرونده باشد در غیر این صورت مجوزی صادر نمی شود.» محمدعلی بهمنی که خودش از شاعران آشنا شده است است.

در شرایطی که گاهی سامانه صدور مجوز شعر و ترانه دفتر موسیقی جهت شاعران درگذشته هم رضایت نامه کتبی را الزامی می داند، چطور به کلاژی از سروده های مولانا، حافظ و سعدی آن هم با ذکر نام آقای پدیده به عنوان سراینده، مجوز داده است؟ توصیه جالب در این میان توضیح یک خطی ویکی پدیای این پدیده خواننده شاعر است: «اشعار او در قالب تغزل و بداهه سرایی با چاشنی تلفیقی شعرهای شاعران بزرگ همچون مولانا، حافظ و سعدی است.»

هیر و ویر عالم موسیقی با حمید هیراد!

موسسه «آوازی نو» که انتشار آثار هیراد را برعهده گرفته به ماجرای مدیر برنامه این طور تصویر العمل نشان داد: «سرکار زن شجاعی به نمایندگی از این موسسه بوده و خواهد بود و ایشان بیش از یک سال است که به نمایندگی از این موسسه در وزارت محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی معرفی شده است اند و مشغول به فعالیت هستند.» خوب است تعریف دزدی ادبی را مرور می کرد آقای پدیده. در این تعریف آمده است: «استفاده از (محصولات و حاصل اثر دیگران) بدون دادن حق الزحمه آن انتشار و یا ارائه یک ایده با نام ایده تازه یا مهم که در واقع از یک ایده دیگری مشتق شده است هست، رو نوشت (کپی) کردن گفته ها و ایده های سایر افراد بدون دادن حق الزحمه آن و … ». با این توضیح جمله: «به گمانم وقت اصلاح شیوه ها و ترمیم غلط های سهوی، هر لحظه فراهم است»، دقیقا به چه معنایی است؟ شاعران کهن پارسی را چطور می خواهید راضی کنید؟ از سوی دیگر حق و حقوق مادی و معنوی ترانه سرایان و شاعران معاصر چگونه بناست پرداخت شود؟ پرسش نهایی اینکه شما با کدام مجوز در سروده دیگری دست بردید و تغییرش دادید درحالی که به گفته خودتان حتی از اینکه شعر یاد شده است متعلق به نامی که در اینترنت به عنوان شاعرش آمده مطمئن نبودید؟

روزنامه همدلی

محمدعلی بهمنی در حالی پای نامه اعتراض به دزدی ادبی حمید هیراد را امضا کرد که با امضای او، ترانه‌های خواننده خبرساز مجوز گرفته است.

واژه های کلیدی: ترانه | برنامه | موسیقی | خواننده | اخبار فرهنگی و هنری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs